skip to main content

Copiague Middle School

Clubs

 

CLUB NAME ADVISOR DAY/TIME LOCATION OPEN TO
Art Club Maria Ostrofsky Varies; 2-3x/mo after school or 7:15 am room 119 All 6, 7 & 8 graders
Builder's Club Maria Ostrofsky     *no openings
Chamber Chorus Kaitlin Schneekloth Every Monday 6-8 pm room 123 Open to grades 6-8 by audition only
Cheerleading Laura Johnson & Kristen Alfarano Practice 3x/wk- Sept.- Jan; also perform at approx 3 football games & 8 basketball games back gym 7th & 8th grade girls
Chess Club Peter Casale Fridays 3-3:30 room 223 All are welcome
Creative Craft Club Jayme Taff 2x/ mo. after school room 215 All 6, 7 & 8 graders
Dance Club Lissette Feliz Twice a month from 3-4:30 A cafeteria or  back gym All 6, 7 & 8 graders
Double Dutch Club Yolanda Ervin Fridays 3-3:30 West Cafeteria All 6, 7 & 8 grade girls
Eagle Newspaper Kristin Alfarano 1x/week. 4 issues/year. Mtgs are after school and during lunch/study halls. Editors have addt'l mtgs. room 224 All 6, 7,8 graders-approx 10-30 members
Ecology Club Monica Csorny 3-3:30, varying dates room 163 All 6, 7 & 8 graders
ESL Book Club Stephanie Frias Every Friday 3-3:30 room J17 Any transitioning,expanding or commanding students in grades 6,7 & 8
Esteem Team Kristin Havdoglous/ Maria Ostrofsky Tues. 7:30 a.m. gym All 6, 7 & 8 graders
Foreign Language Club Ruth Flores Every other Thursday after school room 103 anyone interested in learning about different cultures and language.
Future Chef's Club Karen Kazlauskas Every other Thursday 3-3:30 room 108 All 6, 7 & 8 graders
Guitar Club John Williams Flexible Fridays after school until 3:30  room 114 All 6, 7 & 8 graders
Home and Careers Club Christine Barteldt Before/after school various times per month room 106 All 6, 7 & 8 graders - up to 15 members
Jazz Band Timothy Gavin Varies-based on need prior to Winter Concert Stage by audition
Math Team Brittni Ferlazzo Every other Tuesday after school until 3:30 room J21 6th, 7th & 8th graders with strong math background
Motivating Minds Club Lissette Feliz & Orlandina Balan Varies 2-3/month at 7:00am room 235 All 6, 7 & 8 graders
National Junior Honor Society Fran Walker & Paul Harvey 1x/mo with extra mtgs in Dec and Jan for fundraisers room J28 8th graders who are inducted in 7th grade-must have 92 avg. or above to be considered
Robotics Team Stephen DiGiorgio Tues + Thurs 3-4:30 room 142 All 6, 7 & 8 graders
S.A.D.D. (Students Against Destructive Decisions) Marisa Perlongo & Fran Walker Minimum 1/mon., varies btwn before & after school room 120 8th graders
S.W.A.T.-Science Club Jennifer Doran Thursday after school room J15 All 6, 7 & 8 graders
Science Olympiad John Williams Varying days after school until March 2017 room 114 All 6, 7 & 8 graders
Step Team Shakira Lewis Mon. 3-4:30  W. Café All 6, 7 & 8 graders / extended day students welcome
Student Council Stephanie Colagiacomo & Shakira Lewis Monthly 3-3:30 Cafeteria All 6, 7 & 8 graders
Technology Club Lauren Lefkowitz TBD room 141 All 6, 7 & 8 graders
Tree Huggerz Club Monica Csorny Varying days after school room 163 All 6, 7 & 8 graders
Video Game Club Stephen DiGiorgio Wed. 3-4:30 room 142 All 6, 7 & 8 graders
Wind Ensemble Barbara Mayo Wed. 6-8 pm Jan-May; perform at spring concert and NYSSMA festival Auditorium by audition
Yearbook Paul Harvey & Travis White Once or twice/month after school with extra metgs in Feb and March to complete yearbook room 118 8th grade