skip to main content

Staff Directory

Walter G. O'Connell Copiague High School

Administration
(631) 842-4010
*Principal
Mr. Joseph Agosta  
(Principal)
Assistant Principals
Mr. Jonathan Cutolo  
(ext. 402)
Mrs. Tamika Eason  
Mr. Jonathan Krawchuk
Mr. Bradley Reminick  
Faculty & Staff
Building Substitutes
Diane Amiruddin  
Joseph Brown  
Heather Clare  
(AM/PM)
Louis Ghicas  
Barbara Harris  
Lindsay Lefkowitz-Csorny  
Ellen Parker  
Pamela Reilly  
(TWTH)
Christina Sciame-Olechnowski  
Roseann Wilson   
(MWF)
Heather Yaeger  
Business Department
Jonathan Cutolo  
(Chairperson)
Linda Aims  
Louise Curci  
Diana LaSpina  
Clerical (General Office)
Lorraine DeLuca  
Myrna Feliciano  
(PT)
Suzanne McCollough  
Alexandra Truncali
Clerical (Main Office)
Amy Birnbaum  
(ext. 464)
Jeanette Garcia
Diolly Gomez
Deborah Van Florcke  
(Principal's Secretary)
Phyllis Wilkins  
College & Career Resource Center
Geraldine Baldwin  
(Counselor ext. 426)
Christina Cutolo  
(Counselor)
Colleen Darge  
Joseph Hutter  
(Counselor)
Jean Poten  
(Counselor ext. 427)
Dawn Salegna  
(Counselor ext. 428)
Rachel Silber  
(Counselor)
Custodial Office: ext. 445
Joseph Atanasio  
(Head Custodian)
Jeff Engelhardt  
(Chief Custodian)
John Abrams
Michael Alba
Alfred Catania
Fausto Cornejo
Tom Farah
Nikkien Fauntleroy
Emely Olivo
Charles Ragusa
Christopher Sampson
Kenny Taveras
Alfred Verriotto
English Department
Meredith Wanzer  
(Chairperson)
Daniel Barresi  
Veronica Kolbasuk  
Anastasia Kourtis  
Joseph Kriklava  
Lauren McElmoyl  
Matt Miles  
Ken Pratt  
Neil Schweitzer  
Faith Scrivano  
(Faith Gottlieb)
Sylvia Walsh  
Walter Wojcik  
ENL
Michelle Budion  
(Coordinator (ext. 432))
Alisa Abreu  
Taylor Barbarino  
Armando Marcenaro  
Alyssa Marino  
Samantha Pedagno  
Effie Sofos  
Fine Arts
Jennifer Pierre-Louis  
(Coordinator (ext. 464))
Lorraine Ciccotto  
Eric Dobmeier  
Damin Gomes  
Christie Layden  
Krystof Lipinski  
Gina Occhiogrosso  
Food Service
MaryAnn Metzak
(Director)
Cecilia Fernandez  
(Clerical)
Carole Gaeckel
(Assistant Cook)
Deanna Humdy
(Cook Manager)
Steve Pesapane
(Courier)
Tanya Almonte Brown
Sunita Chheda
Lourdes Ciatto
(Breakfast Aide)
Tatiana Cirpriani
Carmela D’Amico
(Breakfast Aide)
Kathryn Ludwin
Diana Murphy
Alija Orlowska
Ronnett Price
Nancy Sager
Tina Sagliocca
Sarah Torres
Foreign Language
Michelle Budion  
(Coordinator)
Marie Accettella  
Roseanne Bertuzzi  
Jacquelin Espinal  
Flor Hernandez  
Aglaed Marcedo  
Danielle Poletti  
Maria Riviello  
Gabrielle Romanelli  
Kimberly Ruggiero  
Monica Santaly  
Guidance Department
James McCabe  
(Coordinator (ext. 437))
Andrea Bustos De Romagna  
Ellen Duffy  
(Clerical)
Sylvia Grenci  
(Clerical)
Maria Sales  
(Clerical)
ISS
Brian Cohen  
Library
Lisa Miller  
(ext. 461)
Mathematics
Eric Leibowitz  
(Chairperson)
Natalie Aviles  
Danielle Cioffi  
Vanessa Estevez  
Samuel Gonzales  
Tracy Kriklava  
Scott Kuhn  
Nicholas Lorenzen  
Christine Montemaggiore  
Timothy Montera  
Ken Rittenhouse  
Darwin Ryan  
Deena Ryan  
Maria Stamatelatos  
David Swaim  
Nurse
Theresa Danna  
(ext. 440)
Tracy Steffanelli  
Physical Education
Peter Cesare  
(Director (ext. 475))
William Bennett  
Kenneth Berry  
Heather Clare  
Patricia Field  
(Clerical)
James Konen  
Joseph Napolitano  
Carole Olsen  
Antoinette Spencer  
Psychologist
Dr. Jolie Dichter  
(ext. 430)
Dr. Jared Zucker  
Science
Renee Locker  
(Chairperson)
Salvatore Cimino  
Christopher Coppelli  
Michael Donato  
Deysi Garcia Vilorio  
Jules Goeke  
Kerri Hall  
Minnett Hall  
Aimee Herschander  
Jessica Jablonski  
(Christina Carnovale)
Terrence Jablonski  
Jennean Jessup-Levitt  
Matthew Loughren  
Clare Nugent  
Cassie Rissmany (Mazlin)  
Deanna Rittenhouse  
Tammy Toro   
Tracy Wenzler  
John Young  
Security
Arenia Miller  
(Supervisor)
Etonia Artis
Michael Bopp
William Estes
Alfred Ferriso
Lee Gaddy
Deborah Gillespie
Lawrence House
Cindy Hunter
Robert Lopez
Kim McLaurin
Gregory Outsen
Jerry Payne
Paul Polito
Kenneth Rossiello
Sherranda Rush
Devone Simmons
Kevin Smith
Ronald Stabile
Laura Stafford
Fred Troise
Leona Ugbomah
Keath Williams
Rodney Williams
Social Studies
Michelle Penyy  
(Chairperson)
Lisa Dunn  
Joann Erwin  
Yvan Garcia  
Colleen Gurtner   
Andrea Hernandez   
Jennifer Phillips  
Chris Porcellini  
George Schroeder  
Michael Smeja  
Alline Stanton  
Theresa Stupin  
Yoleidys Swerdloff  
James Travis  
Allison Weller  
(Stephen Birkmire)
Social Worker
Alison Stritzl  
(ext. 429)
Special Education
Bethany Pokorny  
(Coordinator (ext. 456))
Jean Ann Crespo  
(Science)
Deborah Delaney  
(English)
Cheryl Feldman  
(Science/Computer)
Jean Marie Fortunato  
(English/Car.)
Susan Graber  
(English)
Melissa Heneveld  
Janessa Holland  
(Math)
Richard Kleinert  
aDrena Mahoney  
(English)
Joseph Mannix  
(Social Studies)
Corrine Myer  
(Math/DPLC)
Michael Olsen  
(Social Studies)
Linda Paduano   
(Linda Walsh)
Erica Sandberg  
(Math)
Francis Sommers  
Marino Stamatelatos  
(Social Studies)
Lisa Wandling  
(English/DPLC)
Karen Wenzel
(Math)
Speech
Valarie Williams  
Teaching Assistants
Alyssa Ambrosio
Marie Brennan
Barbara Bruhnke
Carla Buckholz  
Crystal Contreras
Carmen Gomez  
Linda Grasso
Lisa Korsch  
Nancy Martinez  
Valerie Nevola  
Joanne Norman  
Maureen Pardias
Hayat Pineiro  
Betty Roberts  
Alice Roerden  
Jacqueline Romps  
Darlene Roy  
Maritza Scarione  
Nancy Schneider  
Ashley Schultheis