skip to main content

Staff Directory

Great Neck Road Elementary School

Administration
(631) 842-4013
*Principal
Karla Cangelosi  
(ext. 721)
Assistant Principal
Janine Proulx  
Reception Desk: ext. 723
Faculty
* Kindergarten
Mrs. Raquel Collado  
(Room 108 (Bilingual))
Mrs. Jeanne Beth DeMott  
(Room 102)
Mrs. Mary Nolan  
(Room 104)
*Grade 1
Mrs. Mary Beth Loeber  
(Room 106)
Mrs. Lori Markowski  
(Room 101)
Ms. Dayna Plochochi  
(Room 103)
Mrs. Nidia Vaz-Correia  
(Room 105 (Bilingual))
*Grade 2
Mrs. Stacey Barrett  
(Room 203)
Ms. Rose Marie Bell  
(Room 202)
Ms. Karilyn Fincke  
(Room 208)
Mrs. Marilin Gutierrez  
(Integrated: Room 210)
*Grade 3
Ms. Patricia Caputo  
(Integrated: Room 210)
Ms. Noelle Darby  
(Room 203)
Mrs. Alison Gangemella  
(Room 207)
Mrs. Jeanie Mullins  
(Room 201)
*Grade 4
Ms. Melissa Horrmann  
(Room 215)
Mrs. Tara Wilson/ Ms. Laura Palazzo  
(Room 209)
Mrs. Marianne Van Cott  
(Room 204)
*Grade 5
Mrs. Kerri Maroney  
(Room 206)
Mrs. Margaret Murphy  
(Room 211)
Mrs. Elaine Remstein  
(Room 215)
Art
Mrs. Meghan Haughney  
Building Substitutes
Ryan Dobbins  
Ms. Cheryl Dobres  
Devan Markey  
Ms. Kayla Silva  
Cafeteria
Mrs. Jodi Becker-Wolin  
(Cafeteria Aide)
Mrs. Donna Caggiano  
(Cafeteria Aide)
Mrs. Carmela D'Amico  
(Cafeteria Aide)
Mrs. Diana Foell  
(Cafeteria Aide)
Mrs. Janice Guerriero  
(Cafeteria Aide)
Mrs. Patricia Robinson  
(Cafeteria Aide)
Cafeteria: ext. 729
Clerical Staff
Mrs. Andrea Bustos De Romagna  
(Receptionist (AM))
Mrs. Marisa Katz  
(Clerk Typist)
Ms. Wendy Muy  
(Receptionist (PM))
Ms. Sandra Stephenson  
(Senior Clerk Typist)
Custodial Staff
Ms. Vianny Amparo  
(Custodian – PM)
Mr. Steven Blom  
(Night Man in Charge)
Mr. Alessandro Gallina  
(Head Custodian)
Mr. Shaun Heiser  
(Custodian - PM)
Mr. Christopher Lenski  
Mr. Anthony Martin  
(Day Man in Charge)
Mr. Thomas McCay  
(Head Custodian)
DLC Classes
Ms. Katherine Korwal  
(DLC - 3rd/4th/5th - Room 200)
Elementary STEM
Ms. Janine Proulx  
ESL
Mrs. Andrea Lynam  
Ms. Ioanna Spyris  
Food Service Staff
Mrs. Vivian Alba  
Ms. Maricela DeJesus  
Mrs. Nickie Fradelos  
(Head Cook)
Mrs. Aye Aye Ni  
(Food Service Worker)
Mrs. Clara Sansspree  
(Food Service Worker)
Ms. Miladys Maria Tineo  
Library Media Specialist
Mrs. Christina Nicoletti  
Literacy Staff Developer K-5
Mrs. Louise Gravina  
(Room 107)
Music
Mrs. Lynne Cook  
(Band)
Mr. Andre Hosza  
(Chorus/General Music)
Mrs. Karen Swenson  
(Band)
Physical Education
Mr. William Bennett  
Ms. Rachel Cone  
Pupil Personnel
Mrs. Patricia Caputo  
(Resource Room)
Ms. Cristina DaCosta  
(Psychologist)
Mrs. Adrienne Mahoney  
(Guidance Counselor )
Mrs. Lissette Persico  
(Social Worker )
Mrs. Ann Marie Pisarello  
(School Nurse)
Mrs. Louise Radzicki  
(Speech & Hard of Hearing)
Ms. Victoria Rogalski  
(Speech & Hard of Hearing)
Security Staff
Mrs. Frances Hernandez  
Mrs. Laura Stafford  
STEM
Janine Proulx  
Teaching Assistants
Mrs. Lisa Amodeo  
(Kindergarten Teaching Assistant)
Mrs. Joanna Bell Alexander  
(Teaching Assistant)
Mrs. Barbara Carroccio  
(Teaching Assistant)
Mrs. Barbara Ann Casalino  
(Teaching Assistant - AIS)
Mrs. Toni Clemens  
(Kindergarten Teaching Assistant)
Mrs. Maureen Cuva  
(Teaching Assistant)
Mrs. Laura Hughes  
(Kindergarten Teaching Assistant)
Mrs. Christine Luft  
(Room 107)
Mrs. Jane Watson  
(Teaching Assistant – AIS)